Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Oeconomus: Magyarország a 18. helyen áll az uniós gazdasági és fejlettségi rangsorban

Hírek2025. máj. 7.Növekedés.hu

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány 2025 tavaszán frissítette saját gazdasági és fejlettségi mutatóját, az Oeco-Indexet, a Világbank legújabb, 2023-as és 2024-es adatsora alapján. A legújabb rangsor szerint Magyarország továbbra is a fejlett országok közé tartozik: globálisan a 35., míg az Európai Unió tagállamai között a 18. helyet foglalja el - írja közleményében az Oeconomus.

Ez utóbbival hazánk megelőzi többek között Romániát, Lengyelországot, Olaszországot, Lettországot és Szlovákiát. A 2022-es adatok alapján számított tavalyi rangsorban Magyarország a világon a 34., az EU-n belül szintén a 18. helyen állt. Az Oeco-Index alakulásában egyre inkább megfigyelhető a geopolitikai feszültségek és a háborús konfliktusok hatása, ami sok ország esetében a mutató csökkenéséhez vezetett. Az Oeco-Index gazdasági mutató célja, hogy országok fejlettségének vizsgálatakor ne egyetlen mutató kedvező, vagy éppen kedvezőtlen alakulása okán vonjunk le következtetéseket, hanem több mutató együttes változását nyomon követve, így átfogóbb képet kapunk egy ország gazdaságáról és versenyképességéről.

Az indexnél összesen 25 részmutatót használtak fel a kutatók, ezek pedig azokat a gazdasági, társadalmi és a politikai dimenziókat ölelik fel, amelyek kellő gyakorisággal kerülnek publikálásra és az országok széles köre esetében elérhetőek a Világbank adatbázisában.

A komplex mutató segítségével lehetőség nyílik az egyes országok és régiók összehasonlítására, illetve az időbeli változás figyelemmel kísérésére.

A módszertani megközelítés lehetőséget ad arra, hogy további fejlettséget illusztráló dimenziókat emeljünk be, illetve megváltoztassuk a társadalmi, gazdasági és politikai tényezők súlyát. Az elsődleges cél minden esetben a fejlettség szintjének és alakulásának egzaktabb megértése.

A mutató alkalmas arra, hogy részmutató szinten megismerjük a jól teljesítő országok gyakorlatát és elsajátítsuk az általuk követett irányvonalakat.

OSZAR »